Dirigenti filmu - Režisér Wes Anderson
Ve filmech poslední doby mám problém rozeznat jisté autorství. Rukopis samotného autora. Samozřejmě, že se ale vyskytují i výjimky. Jsou i režiséři, v jejichž filmech jsou jejich nápady více než znatelné. Vlastně tvůrcův styl je pak prováděn jako cyklus a ukázka akademického rukopisu. Kdo má vlastně takový znamenitý filmařský styl? Představuji vám Wese Andersona, který se vyznačuje dlouhými záběry, vycentrováním záběrů, barevností a hloubkou záběrů a herecké akce.
Wes se začal o film samotný zajímat již v útlém věku. Tehdy natáčel krátké filmečky na tehdy populární kameru Super-8. Mohli bychom tedy mluvit o podobném startu, který zažil i Christopher Nolan z předchozích Dirigentů filmu.
Na střední škole se seznámil se svým budoucím kolegou Owenem Wilsonem. Budoucím populárním hercem. Oba projevovali dostatek entuziasmu k filmařskému řemeslu, a tak není překvapením, že se tito dva blízce spřátelili. Řekli si, že by mohli udělat svůj vlastní film, a tak už na střední sepsali scénář na film Bottle Rocket. Film měl být původně celovečerní, ale to se nakonec neuskutečnilo. Nakonec z natočených záběrů tvůrci sestříhali třicetiminutový kraťas.
Rodinný přítel, Kit Carson, oběma mladým autorům doporučil, aby snímek dali na festival nezávislých filmů Sundance. Poslechli ho a udělali dobře. Zde zaujali vlivného filmového producenta Brookse, který jim dodal finance na dodělání Bottle Rocket do celovečerní podoby. Po kriticky úspěšných Grázlech (celovečerní zpracování Bottle Rocket - pozn. red.) si jich všiml producent ze společnosti Disney, a tak Wese obsadil do pozice režiséra na film Jak jsem balil paní učitelku. Po těchto dvou snímcích se Anderson vyšvihl mezi oblíbence a všichni s velkými očekáváními vyčkávali na další film.
Následně začalo 21. století, a tak začalo pravé období slávy a úspěchu Wese Andersona. Atypický filmař má za sebou nemálo snímků, jak celovečerních tak krátkých. Má navázanou delší spolupráci s několika herci (Owen Wilson, Bill Muray, Edward Norton a další), s některými slavnějšími se potkal jednorázově, třeba s Benem Stillerem nebo Brucem Willisem. Jeho snímky se staly divácky úspěšnými a má pět nominací na Oscara. Žádnou proměnu. Má za sebou kvanta krátkometrážních snímků, několik celovečerních filmů a jeden animák – Fantastický pan Lišák. Další animovaný film se připravuje a vyjde v roce 2018.
Filmografie:
1996 – Grázlové
1998 – Jak jsem balil paní učitelku
2001 – Taková zvláštní rodinka
2004 – Život pod vodou
2007 – Darjeeling s ručením omezeným
2009 – Fantastický pan Lišák
2012 – Až vyjde měsíc
2014 – Grandhotel Budapešť
2018 – Isle of Dogs (natáčí se)
Tipy:
Grandhotel Budapešť (2014) Komedie
Příběh vypráví o Grandhotelu Budapešť a jeho zvláštním šéfovi Gustavovi (Ralph Fiennes) a ještě zvláštnějším pikolíkovi Zerovi (Tony Revolori). Zapletou se do spletenice zvláštních a hlavně absurdních událostí a stávají se trnem oku nejen jedné zámožné rodině, ale také policii. Výborná komedie, kterou doporučuji všemi deseti.
Život pod vodou (2004) Komedie/Dobrodružný/Drama
Život pod vodou vypráví o výpravě námořníků, kteří dokumentují své výpravy a své filmy pak veřejně promítají. Příběh pomsty, rodiny a přátelství. I přes tyto kýčovité nálepky se jedná o bezvadnou podívanou, která vám v mnohých částech dokáže naprosto odrovnat bránice a někde vás zase donutí k zamyšlení. Zkrátka bravurní kombinace.